Detox

31.10.2019

A neb očista 

"Když budete používat tento produkt, budete mít lepší trávení, zlepší se vám pokožka, budete mít více energie a svět se stane lepším místem. Navíc nebudete muset změnit nic z vašich dosavadních návyků."

Je vám toto podobné? Viděli jste už někdy podobná tvrzení ohledně detoxikačních přípravků? Co je to vlastně detox. Jak probíhá a jak mu pomoci se dočtete v dnešním článku.


Než budeme detoxikovat organismus, tak jej pojďme zanést

Vezměme si modelově 35ti letou dámu. Na měření tělesné konstituce jí vyšlo, že se její tělo chová na 40let a má 35% tuku. Jí běžně. Ráda si dá na snídani (kterou ale často nestíhá) houskou se šunkou a kávu. Kávu vícekrát za den. Má ráda občas pizzu, špagety i těžší česká jídla. Ráda zajde s kamarády na skleničku a těch skleniček je někdy více. K tomu sem tam fast food, nějaká ta čokoláda i sladké pečivo. Na akci si dá i slané dobroty. A co v práci? V práci pořádná pruda. Šéfové po ní chtějí výkony, i když ona by raději volnější tempo. Tento stres zají něčím sladkým. Pohybové aktivity jsou cesta do a z práce autem, nebo MHD + běžná domácí činnost. Žije ve městě.

Toto jsou vše vlivy, které vnášejí do těla toxické látky z venku. Přijímáme je v jídle i pití. Vstřebáváme je také pokožkou a dýcháním, proto lidé žijící ve městech jich přijmou více, než lidé žijící v horách.

Toxické látky ale vznikají i přirozeně v těle prostou látkovou výměnou, kdy jsou staré a poškozené buňky vyměněny za nové. Proces stárnutí buněk zhoršuje přehnaný stres, špatný spánek, nekvalitní jídlo i vysoká sportovní aktivita, nebo alkohol. Přirozeně vznikají i trávením. Staré buňky a nevhodně natrávená potrava musejí být z krevního řečiště odstraněny. Pokud nejsou, mohou se usadit a vytvoří zánětlivé prostředí. To je líhně chorob a může vést až k těm nejvážnějším.

Jak ale vidno, jedná se o přirozený proces a co je přirozené, na to je tělo uzpůsobeno, aby zvládlo. Nemusíme se tedy bát, že by naše dáma měla hned umřít na zhoubný nádor. 


Jak detoxikace probíhá

Krevní řečiště vede látky potřebné pro odstranění z těla do jater. Tam jsou přeměněny na látky, které mohou být transportními buňkami, na které se naváží, odvedeny z těla pryč. Ty cesty jsou:

 • Stolicí a močením
 • Vydechováním
 • Potem 

Pilulky, prášky a další kůry

Při použití kůry na detoxikace se skutečně bude naše dáma cítit lépe. Ono, lépe se bude cítit vždy, když začne dělat alespoň něco pro své zdraví. Na to některé firmy spoléhají. Jakmile ale kůra skončí, stav se brzy vrátí do předešlého a ona bude chtít opět danou kůru, aby se mohla lépe cítit. Takový detoxikační jojo efekt.

"V dnešní době nejsou známy dostatečně objektivní studie, které by potvrzovaly positivní vlivy detoxikačních přípravků na lidský organismus."

Jak tedy efektivně na detox

Pokud bude naše dáma tělo rychleji zanášet, než čistit, bude svůj stav zhoršovat.

No a protože se 35let chovala tak, že její tělo stárlo rychleji, než je její skutečný věk, bude muset počítat s tím, že i náprava bude vyžadovat čas. Nejprve bude potřeba, aby výrazně snížila příjem toxinů do těla.

Nikdy se neučila, jak vhodné jídlo ovlivňuje její organismus, bude potřeba se toto doučit, nebo najít někoho, kdo jí navede. V praxi to běžně vypadá následně:

 • Zavede více vlákniny do svého jídelníčku (ovoce a zelenina - to jsou navíc antioxidanty - nejvíce antioxidační je zelená zelenina)
 • Bude jíst více luštěnin
 • Vyhne se průmyslově zpracovaným (p)otravinám (polotovary, fast food, sladkosti, slanosti a vlastně všemu nad 5 prvků ve složení potravin)
 • Pít bude čistou neperlivou vodu (300ml na každých 10kg hmotnosti)
 • Bude jíst tak, aby se nepřejídala (tělo nám v průběhu jídla nestihne oznámit, že máme dost, proto je vhodné jíst pomalu a střídmě)
 • Pokud to bude v jejích možnostech, bude kupovat potraviny v BIO kvalitě a od místních producentů. To platí jak o mase, vejcích nebo mléčných produktech, tak i o ovoci a zelenině.
 • Omezí lepek na jedno až dvě lepková jídla denně. Běžný chleba ideálně vymění za chléb kváskový. Ale ani běžný není problém, pokud se lepkem nepřejídáme.
 • Ubere alkohol.

Změna jídla nemá být stres. Proto je třeba, aby jí jídlo chutnalo a vypadalo dobře. K tomu může použít poučku 90/10, kdy 90% bude vhodných a 10% toho co sní, bude tzv. prasení. Změnou těchto poměrů pak bude více, či méně efektivní ve svém snažení.  

K tomu dále:

 • Zavede vhodnou pohybovou aktivitu. To je taková, která ji bude bavit a bude podporovat zdraví jejího těla. To znamená, že zátěž bude odpovídat jejím schopnostem a bude kompenzovat bolavé části těla, pokud jsou.
 • Pro podporu čištění organismu kůží zajde občas do sauny.
 • Pro zmírnění stresu a čištění plícemi začne chodit na procházky v lese. 
 • Pro snížení stresu na pracovišti promluví s nadřízenými o možných změnách v pracovním prostředí. 

Pokud dodrží výše uvedené informace, její tělo dostane prostor k tomu, aby se samo efektivně čistilo. Naše dáma začne viditelně mládnout. Protože se nejedná o dietu, zavede naše dáma změny do svého života a stanou se jejím novým životním stylem.

Efektivitu však může zvýšit i dočasnými kůrami, které však nevycházejí z těch, které bychom našli, jako zázračné za mnoho tisíc korun. Jedná se např. o půsty, nebo snížené příjmy potravy po určitou dobu, jako je třeba v čas velikonoc. 

Protože očista organismu probíhá přes játra, může podpořit i je. K tomu se se používá jeden bodlák s názvem ostropestřec lékařský. Ten skutečně dovede zlepšit funkci jater a tím zlepšit očistné schopnosti našich těl. Koupit jej může v lékárně a to v mnoha formách.

Pokud budete hledat vědecké studie o ostropestřci, obvykle najdete souvislosti s onkologií, tukovatěním jater, nebo jiným onemocněním jater. V těchto výzkumech vědci nenašli prokazatelné účinky. Pokud tedy budete mít jakékoliv zdravotní potíže, doporučuji vždy vyhledat vhodného odborníka.