(Ne)Funkční, kruhové a intervalové tréninky

29.05.2017

Funkčními tréninky jsou nyní tělocvičny doslova přecpány. Víme ale, co to je?

Jak definice praví: "Funkční trénink je cvičení, které učí jedince ovládat tělo ve všech rovinách pohybu. Jedná se o trénink pohybů, ne svalů. Biomechanickou podstatou pohybů jsou kinetické řetězce (skupiny svalů a kloubů spolupracujících na zajištění pohybu), které jsou ve většině případů uzavřené a nejedná se o izolované cviky."

"Co tedy v těch tělocvičnách probíhá"? Za funkční se dnes vydává kde co. Často jde o intervalové tréninky, které se skládají z tréninku kruhového a časů určených pro cvik a pro pauzu. Jsou to cvičení, při kterých se mají zlepšovat motorické, tedy pohybové vlastnosti těla. Nevěřím, že tomu tak běžně bývá a z praxe jsem viděl, jak se lidé honí spíše za výkonem, než pohybem. Nechci ale paušalizovat. Určitě se najdou i poctiví trenéři, kteří si s tímto dají práci.

Když se na celou věc podívám ze zdravotního hlediska, vidím nedostatky i benefity. Každý, kdo vykonává svoji práci převážně jednopolohově zaměřenou (sed, stoj), tak ucítí určité benefity. Většina lidí, kteří nic nedělají a začnou cvičit, začnou pociťovat zlepšení svého stavu. Tedy zde dávám palec nahoru.

Pak ale jsou ti, kteří potřebují spíše jemnější formy - lehčí cvičení a více uvolňovat, to např, když mají zatuhlé svaly a některé svaly vytvářejí nesprávné řetězení do pohybového vzorce. Zde má mít funkční trénink své největší opodstatnění. Jenže byl jste někdy někdo u fyzioterapeuta a chtěl jste si opravit pohybový stereotyp? Kolik pozornosti, času a korekcí to stálo... Neuvěřitelně hodně! A teď se nám sejde na hodině několik lidí, a z nich má každý druhý nějaký takový nešvar na těle. Tímto, často fyzicky super zatěžováním, si může vše ještě zhoršit a bude více práce pro fyzioterapeuty. Občas mě mrzí, že jsem nešel studovat právě tento obor ;-). Zde bohužel funkční trénink trochu ztrácí funkci.Co tedy v těch tělocvičnách probíhá? Na to ať si každý odpoví sám.

A jaká je moje odpověď:

Od června budu zavádět venkovní cvičení. Budeme se zabývat motorikou, kloubními rozsahy, rozvojem síly a na sluníčku se i opálíme. Hodiny měly dostat, dle svého charakteru, označení "funkční". Je to přece jen krásné a funkční marketingové označení. Toto jsem přehodnotil a budou se jmenovat pravděpodobně "(Ne)Funkční, kruhové a intervalové tréninky".


Michal Hatony