Nejčastější chyby na TRX

21.10.2018

Cvičení na TRX je nesmírně efektivní. Posílí se na něm core i při cvičení každého jiného cviku. Výhodou je, že je možné cvičit nepřeberné množství cviků, nebo že si vedle sebe zacvičí začátečník i pokročilý. Cvičení na TRX si vybere člověk, který si chce pořádně máknout, trochu narůst na svalové hmotě, nebo ubrat tělesného tuku a vytvarovat postavu, nebo řádně cvičit CORE. Co se ale na TRX nestane?

Na skupinových lekcích nenarostete do velkých rozměrů. Na to je třeba jiný systém cvičení, takový máme třeba (na doplnění) ve čtvrtek. Stejně tak se nestane samovolně, že by člověk zvládnul zapojit střed těla optimálně, bez úsilí. Proto je třeba zaměřit se na techniku a také sami na sebe. Pojďme se tedy podívat na nejčastější chyby, kterých se vyvarovat, aby vaše cvičení bylo optimálně efektivní. 


  1. Rychlost cvičení - na lekcích často hraje rychlá hudba, aby tzv. vyhecovala. Pokud se ale cvičenec nechá vyhecovat nad svoje schopnosti hudbou a pokukováním po výkonnějším kolegovi, dochází k tomu, že cvičí rychleji, než dokáže kontrolovat techniku. Často začne cvičit švihem. V takové chvíli vždy dojde ke ztrátě kontroly nad pohybem a cvičení tak není efektivní, nebo je dokonce nebezpečné. CORE cvičení musí být vždy kontrolované.
  2. Velké rozsahy - cvičení na TRX má několik rovin a v každém cvičení je možné použít jisté rozsahy. Když se zaměříme nejprve na cvičení začátečníků, je často vidět, jak cvičí v rozsazích nevhodných pro klouby. Často se snaží cvičit větší rozsahy.
  • Obecně se toto děje spíše u pohybů rukou, kdy chce cvičenec protáhnout pohyb až za trup. Některé pohyby toto ani neumožňují (back extension, standing roll out a všechy cviky se stejným principem). Každý takový přehnaný pohyb poškozuje kloub, nebo vede k průhybu v trupu. Loket má v těchto pozicích vždy končit přibližně v úrovni uší. Pokud má cvičenec zkrácené zádové svaly, pak musí pohyb ukončit dřív, než se prohne v trupu. 
  • Při přítazích na záda je situace trochu jiná. Zde mohou jít lokty za trup. Fyziologicky to není nic špatného. Často ale dochází k migraci lopatek nahoru k uším a tím pak k bolesti za krkem a větší ztuhlosti. Šikovní začátečníci a pokročilí s tímto umí pracovat, dovedou pohyb vést dozadu a dolů, čímž udělají opačný efekt a pomáhají lopatce stabilizovat se v ideální pozici. Běžně proto doporučuji, aby začínající cvičenci začínali s pohybem loktů maximálně k trupu.
  1. Těžké cviky a dlouhé časy - toto je běžný případ pro cvičení CORE v pozicích prkna a všech pohybů z něj vycházejících - střechy, angličáky, hmitání na šikmé břišní svaly, rolování, kliky atp. Při cvičení na záda pak zapojuje CORE přes nakloněnou rovinu. Ve všech těchto pozicích se hodí, aby cvičenec spíše, než dodržení času hlídal své tělo. Pokud ucítí, že se propadá, prohýbá se v bedrech nebo ho bedra bolí, je to chyba a je třeba korekce. Ta může být formou pauzy, nebo zjednodušení pozice, případně uvědomělé opravení v průběhu cviku.

Michal Hatony

Osobní tréninky / Skupinové lekce TRX / Workshopy a cvičení pro vaši kancelář

Více o našich hodinách TRX