Protažení oblasti krku - vhodné i do kanceláře

11.07.2017

Další tip: Jak se protáhnout v kanclu Č.2

Protažení krku

"Dokud mě něco bolí, tak žiji" slýcháme od starších a občas už i od našich vrstevníků... Bolesti v oblast krku už bere mnoho lidí za běžné. Opravdu by ale měl bolet?

Když se podíváte na fotky, co vidíte? Sedíte někdo jako já na fotce 1 a 2? V těchto případech, krom toho, že zkracujeme oblast krku na 1. především zadní část, ale i zadní a na obr. č.2 hlavně přední část, tak v obou případech způsobujeme předsun brady (tzn. že nám hlava jede dopředu)a taky máme navíc totálně povolené svaly břicha a tedy vypnutý core. Je dobré si to uvědomit. O tom teď ale nepíši.

Na obr. 3 vidíme, jaké svaly kde pracují a jak se budou cca zkracovat. Jen tedy, není tam sval směřující cca pod ucho (ten protahujeme na obr. 4 v pozici 2 a ještě se o něm později zmíním)

Co víme:

Když hlavu posouváme dopředu, tak abychom se dívali rovně, zkracují se svaly vzadu těsně pod lebkou. Dostaneme se totiž do pozice záklonu. Vytahujeme horní částí trapézu lopatky směrem nahoru a spodní vrstva trapézů nakonec povolí a oslabí se. Horní je totiž sval s tendencí ke zkrácení a spodní s tendencí k oslabení (vidíme i na obrázcích). Takže se nám zkrátil "horní trapéz". Tím mohla ramena popojet nahoru k uším, což nám způsobí i pasivní opora o ruce (např. při psaní na klávesnici, práci s myší, opření o nohy na záchodě, četba ... ). Ramena tedy pravděpodobně popojela trochu nahoru.

Co víme ještě:
Když nám hlava popojede dopředu, zkrátí se zdvihač hlavy neboli m. sternocleidomastoideus (sval jdoucí zpředu pod uši a začínající na klíční a hrudní kosti - na fotce 2 je krásně vidět). Tento sval nám ve svojí pozici zkracuje krční svaly tak, že nám hlavu posouvají vpřed a do předklonu a zadní snopce do záklonu (je to potvora sval, ale potřebný). K tomu se mohou zkrátit prsní svaly a přichází TZV horní zkřížený syndrom.

Pochopitelně svalů je na krku mnohem více. Když se ale zaměříme na protažení těchto, protáhneme i ostatní.

Vzhledem k tomu, že jsme každý originál, tak toto nemusí být Váš případ, přesto protahování se hodí.

Co s tím:

Prostě se protáhneme. To by se nabízelo. Nejprve ale zastavíme. Máme správnou pozici? Trup a hlava vytažené za temenem nahoru, mírně zpevněné břicho a sedíme na sedacích kostech? Viz poslední obrázek nebo: Sed, sedíme jako pecky, nebo lépe? Správná ergonomie. Jestli ano, jdeme na to. Hlavu budeme uklánět na strany, dopředu i dozadu.

  • Vždy ale vycházíme z hlavy vytažené nahoru a ramen stažených dolů (horní trapéz nám táhne také ramena nahoru a ten chceme protáhnout, tedy ramena musejí dolů směrem k pánvi)
  • V každé pozici je dobré vydržet alespoň 25s.
  • Krční páteř se snažíme odvíjet po velkém oblouku, jako by přes balón

Časté chyby:

  • Protahování s předsunem hlavy (protahujeme v pozici, kterou chceme eliminovat, tedy efekt se sníží)
  • Přílišný tlak rukami do hlavy. Stačí vahou ruky (neperte se s hlavou)


Zajímavosti:

  • Horní trapéz je oblast stresových svalů, tedy i stres či uvolnění nám pracuje s krkem.
  • Ideální sed neexistuje, vždy je dobré se alespoň občas pohnout.

O posílení pozic kolem lopatek a krku příště.

Přeji krásný den přátelé


Michal Hatony

Osobní a skupinový trenér, trenér pro Vaši kancelář

O mém cvičení ve Vaší kanceláři