Protažení svalů před cvičením

11.07.2017

Protahovat, či neprotahovat svaly, to je častá otázka ... u kulturistů. Přece jen, oni chtějí mít svaly co největší a pěkně vysekané a navíc chtějí zvedat hodně, tedy mít sílu. To přeci protažené svaly nedovedou. Nebo ano?

Dle výzkumu se vědci dopátrali zjištění, že při statickém strečinku skutečně dojde ke snížení výkonu svalu v jednotkách procent. Tedy před cvičením provádět statický strečink nebudeme. Podívejme se ale nejprve na souvislosti

Pouze sval, který využívá plný rozsah pohybu je maximálně využit

Zkrácené i protažené svaly ovlivňují pohybovou soustavu

Svaly, ať na jakékoliv části těla rostou jako elastické, tedy pružné. V průběhu života ztrácejí svoji pružnost a pak i sílu. Tedy, jedná se o přirozený jev a dalo by se tedy usuzovat, že protahování není třeba. Na druhé straně je pak prodlužující se délka života a sedavé zaměstnání. Odpovězme si sami na otázku. Jak se budeme cítit ve věku 20ti, 30ti a pak 50, či 70let, když budeme podporovat přiozené zkracování?

Bolavá, především, záda jsou již fenomén označovaný za civilizační chorobu. Tedy na tom zkracování může něco být. Prozradím. Je tam toho hodně, zkrácené svaly, ať jsou kdekoliv na těle, ovlivňují nepříznivě pohybový aparát jako celek. Např. zkrácený sval na noze ovlivní stereotyp chůze. Ta ovlivní pohyby pánve a ... jsem u těch zad. Tam se potkává všechno. Takže, chceme cvičit a chceme se cítit dobře, jak se k tomuto účelu protáhnout před cvičením?

Odstraňte nevědomosti a začněte se protahovat, strečink je důležitý

Potřebné klouby jsme si prokroužili v předchozím článku Rozhýbání kloubů před cvičením a teď je tedy dobré protáhnout potřebné svaly. Známe dva základní druhy protažení - dynamické a statické, které se pak dále dělí. Pro nás bude dostačující toto dělení. Pro protahování před cvičením použijeme dynamické protažení.

Dynamické protažení

Takové protažení se provádí dynamicky, tedy v pohybu. Může vypadat jako statické protažení s tím rozdílem, že nesetrváme delší dobu j jedné poloze, ale švihově, nebo plynule tuto pozici měníme a několikrát opakujeme. Začínáme v malém rozsahu a ten postupně zvětšujeme. Je třeba dbát na přiměřenost, abychom velkou silou švihu nepoškodili sval, tedy nesnažíme se hned v začátku docílit maximálního rozsahu pohybu.

Sval se tímto způsobem protahování v krátké době rychle natahuje a zkracuje, což zvyšuje jeho momentální rozsah. Díky tomuto zvládnete odjet poctivě trénink už od začátku, či se rychleji dostanete do hry, ať je to tenis, squash, fotbal, nebo cokoliv jiného ... na svých lekcích TRX mám toto přímo zařazeno v rozcvičce pomocí velkých pohybů přímo s TRX

Předprotažení výrazně zkrácených svalů

Vhodné především pro ty, kteří znají své tělo, nebo mají doporučení od lékaře.

Ať cvičíme jakoukoliv část těla, je ovlivňována částí jinou. Na těle se střídají svaly s tendencí k oslabení a ke zkrácení. Obvykle leží přímo naproti sobě, jako např:

břišní svaly se oslabují a bederní část zad se zkracuje
prsní svaly se zkracují a oblast kolem lopatek se oslabuje

Těchto vazeb je na těle celá řada. Proto je dobré ke komplexnímu protažení přidat i cílené protažení. Jestliže budeme mít oslabenou oblast mezi lopatkami a budeme chtít cvičit tuto oblast, pak tak, jak je zvykem, zkrácené prsní svaly budou bránit pohybu (opravdu v dnešní době má naprostá většina lidí zkrácené prsní svaly a slabou oblast kolem lopatek). Takový pohyb pak mohou vykonávat i jiné svalové partie, než primárně chceme.


Zdroje obrázků:
https://behejsrdcem.com/clanky/nespravny-strecink-muze-snizit-vykon/
https://deliciousbyms.com/nezabudajte-na-strecing/