Rozhýbání kloubů před cvičením

11.07.2017

Nezřídka se setkáváme při jednotlivých cvičeních, ať se jedná o skupinové lekce, či cvičení jednotlivců ve fitness i na venkovních hřištích s kloubními problémy. Klouby bolí, snižuje se pohyblivost, nebo je pohyb jen nepříjemný. Důvodů k tomuto může být mnoho. Mohou to být jak růstové problémy, tak problémy spojené s nevhodným cvičením, nebo naopak, necvičíme vůbec aj.. V případech, kdy dojde k potížím, je třeba vyhledat odborníka. Podívejme se však, co bychom měli dělat před cvičením, abychom správně nastartovali právě ony klouby a tím preventivně udržovali jejich zdraví.

Odbočím do strojařiny: Každý kloub, nebo pohyblivé spojení je třeba promazávat. Bez potřebného promazávání se toto spojení začne deformovat, zasekávat, až se úplně zadře. Třeba jako motor. Tělo je v tomto ohledu stejné

Dovolím si ještě vsuvku. Je jasné, že nechcete strávit na rozhýbávání celou věčnost. Doporučuji však rozhýbat všechny potřebné klouby pro hlavní činnost cvičení. A kolikrát? Já osobně používám cca 15 -20 kroužků

Proto, abychom mohli správně provádět pohyby ve zvýšené zátěži, což cvičení rozhodně je, je třeba nejprve se zahřát. Používají se různé metody aerobního cvičení. Takové zahřátí se uvádí přibližně na deset minut, nebo dokud se nezačneme rosit na čele. Pak je tělo zahřáto na cvičení. První část máme za sebou. Jak ale promazat ony klouby? Prostor na olejničku tam není a když do sebe kopneme panáka oleje, tak nejspíš rychle poběžíme na záchod a cvičení se omezí na břišní svaly. Jak tedy na to?

Klouby se umějí mazat samy. Pokud jim dáváme dostateční přísun oleje ve stravě (oříšky, rybí aj. oleje ...), pak stačí pouze toto mazivo dostat do kloubu. A jak? Prostým kroužením. Krouživými pohyby se vyplaví větší množství tzv. synoviální tekutiny, což je kloubní maz, který má význam pro vzájemný pohyb kloubních ploch, snižuje tření a tím zlepšuje pohyblivost kloubu. Voala, můžeme jít cvičit.


Obrázky:
https://www.orling.cz/cs/clanky/o-artroze-a-lidech/kosti-a-klouby/o-kloubech-v-lidskem-tele.html
https://www.ireceptar.cz/zdravi/revmatoidni-artritida-priznaky-a-lecba-zanetu-kloubu/?pid=21652